Dinamo a castigat Cupa Romaniei!

Share Button

Dupa finala ‘nebuna’ de aseara de pe National Arena, FC Dinamo Bucuresti a reusit sa-si treaca in palmares primul trofeu din ultimii 6 ani, ultimul trofeu fiind campionatul castigat in 2007.

Meciul a fost spectaculos inca de la inceput, suporterii au facut o atmosfera foarte frumoasa, cu adevarat o finala.

Prima faza cu adevarat importanta a avut loc la poarta lui Dani Coman dupa o reluare din foarfeca a lui Marius Niculae in minutul 15.

Teixeira a avut si el o ocazie uriasa dar s-a impedicat si nu a reusit sa finalizeze din careul dinamovist in minutul 19 dupa o grava greseala a lui Kone.

Singurul gol al partidei a venit in minutul 58, atunci cand Scarlatache s-a aflat la capatul unei centrari perfecte a lui Curtean.

Pana la finalul partidei, Rapidul a dominat, insa a ratat foarte mult, mai intai Herea si apoi Pancu nu au reusit sa trimita in poarta lui Naumovski. Scor final 1-0 si Dinamo castiga Cupa Romaniei, dupa ce anul trecut a pierdut-o in fata Stelei la Brasov.

zonia.ro

Omul meciului a fost desemnat Kone, care si-a terminat contractul cu Dinamo, la fel ca si Scarlatache care va evolua la Khazar Lankaran din sezonul urmator.