Steaua castiga derby-ul !

Share Button

Ehchipa lui Mihai Stoichita a reusit sa castige aseara pe National Arena in fata a 46 de mii de fani cu scorul de 3-2 in fata marei rivale din ‘Soseaua Stefan cel Mare’ , FC Dinamo Bucuresti.

Partida a inceput cum nu se putea mai prost pentru ros-albastrii, Alexandru Curtean a deschis scorul inca din minutul 21 dupa o greseala in aparare.

La cabine s-a intrat la egalitate, deoarece Raul Rusescu a inscris dintr-un penalty scos de Leandro Tatu in minutul 42, Naumovski nu avand ce face la o asemenea executie perfect plasata.

Dupa pauza, incurajati de suporterii stelistii au reusit sa treaca in avantaj prin golul lui Valentin Iliev din minutul 48 care s-a aflat la capatul unei centrari a lui Alex Bourceanu.

Acelasi fotbalist bulgar a realizat dubla in minutul 64, iar meciul se indrepta catre o victorie clara a Stelei. Inspiratia lui Bonetti a adus golul doi al ‘cainilor’ , nou intratul Tucudean a redus din diferenta in minutul 86, cu un sut perfect plasat in poarta lui Tatarusanu. Ultimele minute au fost de foc, insa tot Steaua a detinut controlul in ciuda golului primit.